Lokata długo i krótkoterminowa
Czynnikiem, który klient przede wszystkim bierze pod uwagę przy wyborze produktu oszczędnościowego jest oprocentowanie lokaty. To w gruncie rzeczy od niego zależy ile dana oferta jest warta i ile da się na niej zarobić. Istotne jest także, czy oprocentowanie jest na poziomie stałym, czy bywa zmienne i uzależnione od stóp procentowych NBP. Kolejnym ważnym czynnikiem jest długość trwania umowy i tutaj rozróżnia się lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. W przypadku tych pierwszych umowa nie trwa dłużej niż 12 miesięcy, a oprocentowanie jest na poziomie stałym. Co to oznacza?
Mniej więcej tyle, że przez cały okres trwania, czyli maksymalnie do roku czasu odsetki zostaną naliczone według jednakowej stopy procentowej. Taki mechanizm pozwala już na początku umowy dokładnie wyliczyć końcowy zysk z lokaty i tym samym ocenić jej opłacalność. Niewątpliwym plusem jest bezpieczeństwo środków zdeponowanych na koncie, krótki termin trwania depozytu, czyli brak konieczności inwestowania środków na długi niekiedy wieloletni okres, natomiast do minusów należy zaliczyć konsekwencje jakie mogą grozić klientowi przy przedterminowym odstąpieniu od umowy. Zwykle traci on możliwość uzyskania wszystkich naliczonych odsetek, jednak jest to sprawa indywidualna banku i konsekwencje mogą być również inne. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku lokat długoterminowych. Zawierane są na okres minimum dwunastu miesięcy, a ich oprocentowanie często bywa zmienne i zależne od stóp procentowych NBP. Powoduje to ryzyko, niekorzystnych zmian oprocentowania i w rezultacie mniejsze niż oczekiwane zyski. Jakie zyski osiągniemy w tym przypadku? Można to sprawdzić za pomocą zestawienia Ranking najlepszych lokat bankowych październik 2013.
Lokata dynamiczna
Produkty dynamiczne od poprzedników rozróżnia przede wszystkim sposób naliczania oprocentowania, które rośnie systematycznie w równych odstępach czasowych, co jest przewidziane w umowie. Początkowo nie są to wysokie progi, lecz pod koniec umowy ich poziom pozwala osiągać zadowalające zyski. Dodatkowo lokaty dynamiczne dają możliwość podjęcia środków zgromadzonych na depozycie w dowolnej chwili bez żadnych kar, jednak jest to zupełnie nieopłacalne w początkowych miesiącach trwania lokaty, które są dość nisko oprocentowane i zysk z nich niewielki.